Schengen Vizesi

Fransa Schengen Vizesi Başvuru Koşulları 2023

Batı Avrupa’da yer alan Fransa, Avrupa Birliği ve dünya siyasetinde en etkili ülkelerden biridir. Fransız Avrupa Bölgesi’nin yanı sıra, Fransa Cumhuriyeti ayrıca iki denizaşırı bölgeden oluşur. Fransa Schengen Vizesi hakkında her şey bu yazımızda bulabilirsiniz. Bu yazımız Büyükşehir Fransa, Schengen Anlaşmasını imzaladığı 1997 yılından bu yana Schengen Bölgesi’nin bir parçası olmuştur. Yalnızca Avrupa kıtasında bulunan 551.695 km2’lik bir alana sahip olan Fransa, dünyanın dört bir yanından seyahat edenler için Avrupa’daki en önemli destinasyondur. Fransa, denizi, dağları, tarihi yerleri, muhteşem müzeleri ve anıtları, yemekleri ve kaliteli şaraplarıyla milyonlarca turisti kendine çekiyor. Fransa’ya giriş izni ayrıca Monako şehir devletine ve Andorra mikro devletine girmenize izin verir.

Fransa’ya seyahatinizin amacına bağlı olarak, duruma göre geçerli olacak farklı vize türleri vardır. Fransa’da bir ziyarete gitmeyi, eğitim almayı veya çalışmayı ve kalıcı olarak ikamet etmeyi planlıyorsanız, buna göre farklı bir Fransa Schengen Vizesi için başvurmanız gerekecektir.

Üye devletler arasındaki sınırların kaldırılması nedeniyle, AB vatandaşlarının Schengen Bölgesi’nde seyahat etmek için yalnızca bir kimlik belgesine ihtiyaçları vardır.

Öte yandan, yabancı uyrukluların Fransız giriş limanına geldiklerinde birkaç yasal belge sunmaları gerekecektir. Aşağıda listelenen bu belgeleri bulun.

Geçerli bir pasaport veya seyahat belgesi. Son 10 yıl içinde düzenlenmiş ve seyahat tarihinizden itibaren en az 3 ay geçerli olmalıdır.

Vize – eğer Fransız vize rejimine tabi iseniz.

Fransa’da amaçlanan kalışınız için yeterli paranın kanıtı . Fransa, ön ödemeli konaklama kanıtı yoksa günlük 120€ ve diğer durumda günlük 65€’yu tasdik ettiğinize dair kanıt göstermenizi istiyor.

Fransa’ya gidiş-dönüş bileti .

Konaklama kanıtı. Konaklama süresinin tamamını kapsar.

Fransa sınır görevlisinin, Fransa’ya girmenize izin verilip verilmeyeceği konusunda son kararı vereceğini unutmayın. Belgelerinizi kontrol edecek ve size Fransa geziniz hakkında aşağıdakiler gibi birkaç soru soracaktır

 • Fransa’ya geliş amacınız nedir?
 • Fransa’da ne kadar kalmayı düşünüyorsun?
 • Fransa’da nerede kalacaksın? Vesaire.

Fransız sınır görevlisi, belgelerinizin ve giriş amacınızın uygun olduğuna ikna olursa, Fransa’ya ve dolayısıyla Schengen Bölgesine girmenize izin verilecektir.

Lütfen, Fransa’ya girdiğinizde Fransız sınır görevlisinin pasaportunuzu damgaladığından emin olun. Damga olmadan para cezasına çarptırılabilir veya Fransa’dan alıkonulabilirsiniz.

Fransa Schengen Vizesi
Fransa/Marsilya

Kimler Fransa Schengen Vizesi İhtiyaç Duyar

Fransa’nın da dahil olduğu Schengen bölgesi ortak seyahat alanı nedeniyle, aşağıdakilerin Avrupa kıtasındaki Fransız topraklarına kısa süreli konaklamalar için seyahat ederken vize almaları gerekecektir

Schengen ülkeleriyle vize serbestisi anlaşmasına varmamış üçüncü dünya ülkelerinin pasaport sahipleri

Schengen ülkeleriyle bir vize serbestisi anlaşması imzalamış ancak Fransa’ya veya başka bir Schengen ülkesine girişi reddedilmiş olan üçüncü dünya ülkelerinin pasaport sahipleri.

Fransız Denizaşırı Bölgeleri, Departmanları veya Bölgelerinin vize politikalarının, Metropolitan Fransa’nınkinden biraz farklı olduğunu lütfen unutmayın. Uyruğunuza bağlı olarak, bu ülkeleri de ziyaret etmek için vize almanız gerekebilir.

Vizeye ihtiyacınız varsa, uzun süreli Fransa Ulusal Vizesi için başvurmanız gerekecektir. Fransız DROM’una veya CTOM’ye giriş amacınıza en uygun uzun süreli Fransız vizesi türüne başvurun.

Fransa’ya Girmek İçin Ne Tür Vizeye İhtiyacım Var?

Fransa Schengen Vizesi başvurunuza başlamadan önce, kısa süreli kalışlar için ne tür bir Fransa vizesine ihtiyacınız olduğunu kontrol etmelisiniz. Fransa’ya giriş yapmak ve 90 güne kadar kalmak isteme nedeninize göre, Fransa için aşağıdaki Schengen vize türlerinden birine başvurabilirsiniz.

 • Fransız Transit Vizesi. Sizi Schengen üyesi olmayan bir ülkeye götürecek bir uçuşa binmek için Fransız havaalanlarından birine inmeniz gerekiyorsa.
 • Fransız Turist Vizesi. Fransa’yı tatil veya keşif ve gezi için ziyaret etmek istiyorsanız.
 • Aile veya Arkadaş Ziyareti için Fransız Vizesi. Fransa’da yaşayan arkadaşlarınızı veya aile üyelerinizi ziyaret etmek istiyorsanız, bu vizeye başvurmanız gerekecektir.
 • Fransa İş Fransa’da bir iş toplantısına veya işle ilgili diğer etkinliklere katılmanız gerekiyorsa.
 • Resmi Ziyaret için Fransa Vizesi. Resmi bir ziyaret için Fransa’ya davet edilen yabancı bir Resmi Delegasyonun parçasıysanız.
 • Fransa Tıbbi Vize. Fransa’da bulunan bir hastanede tıbbi tedavi görmeniz gerekiyorsa.
 • Fransız Eğitim Vizesi. Fransa’daki bir eğitim kurumunda üç aya kadar bir ülkede öğrenim görmek istiyorsanız.
 • Kültürel, Spor ve Film Ekipleri için Fransa Vizesi. Fransa’da spor veya kültürle ilgili bir etkinliğe katılacaksanız.

Bu vizelerin 180 günlük süre içinde 90 güne kadar Fransa’da kalmanıza izin verdiğini unutmayın. Fransa’da daha uzun süre kalmak için vizeye ihtiyacınız varsa, bunun yerine Fransa Ulusal Vizesi için başvurun.

Güncel Fransa Vizesi şartları için Fransa Büyük Elçiliği den detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir