Schengen Vizesi

İtalya Vizesi Başvurusu Ve Giriş Koşulları

İtalya Vizesi Başvurusu hakkında kısa bilgiler bulacaksınız. Dünyanın en büyük yedinci ekonomisi olan İtalya Cumhuriyeti, Akdeniz’in kalbinde yer almaktadır. 301.340km2 yüzölçümüne ve 60.483.973 nüfusa sahiptir. Avrupa’nın gelmiş geçmiş en büyük imparatorluklarından biri olan Roma İmparatorluğu’ndan doğmuştur.

Sonuç olarak, bugün ülke birçok kale ve saraya ve Romanesk, Gotik, Mannerist, Barok ve Neoklasik gibi çeşitli mimari tarzlarda birçok binaya ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca 7.600 km’lik bir sahil şeridine, pitoresk göllere, büyüleyici kayalıklara ve birçok yeşil milli parka sahiptir.

Tüm bu doğal ve insan yapımı harikalarla İtalya, turistler için büyük bir mıknatıs. Her yıl 50 milyondan fazla turistin İtalya’yı ziyaret ettiği tahmin edilmektedir. Turizm, ülkenin milli gelirinin %60’ından fazlasını sağlayan İtalya ekonomisi için çok önemlidir.

Kısa süreli kalışlar için İtalya’ya girmek isteyen dünya gezginleri bunu İtalya’ya bir Schengen Vizesi alarak yapabilirler, ancak herkesin İtalya’ya girmek için vizeye ihtiyacı yoktur. Bu yazıda, vatandaşlarının İtalya’yı ziyaret etmek için vizeye ihtiyacı olan veya olmayan ülkelere ait olup olmadığınızı ve diğer giriş ve vize gerekliliklerini öğreneceksiniz.

San Marino ve Vatikan – İtalya’da bulunan iki Avrupa mikro devleti – anlaşmanın belirli belgelerini resmi olarak imzalamamış olsalar da, Schengen Bölgesi’nin bir parçası olarak kabul edilir. Ayrıca çevrelerindeki Schengen ülkeleri için sınır kontrolü yapılmamaktadır.

İtalya Giriş Koşulları Nelerdir

İtalya’nın bir parçası olduğu Schengen Bölgesi’nin ortak seyahat alanı nedeniyle, tüm AB / AEA vatandaşlarının İtalya’ya girmek için yalnızca bir kimlik belgesi ibraz etmeleri gerekecektir.

Bu arada, İtalya, San Marino veya Vatikan’ı ziyaret etmek isteyen AB/AEA üyesi olmayan bir gezginseniz, giriş izni alabilmek için İtalya giriş limanında aşağıdakileri ibraz etmeniz gerekecektir:

İtalya Vizesi Başvurusu
İtalya Vizesi Başvurusu

Geçerli bir pasaport veya seyahat belgesi. Planlanan Schengen Çıkış tarihinden sonra en az üç ay daha geçerlidir ve son on yıl içinde yayınlanmıştır.

Vize – eğer İtalyan vize rejimine tabi iseler.

Bir İtalyan ev sahibinden davet mektubu, İtalya’ya bir gezi için maddi imkanınız olduğunu kanıtlayan bir belge veya gidiş-dönüş bileti gibi diğer belgeler sizden istenebilir. Bu konuda daha fazla bilgi için, ikamet ettiğiniz ülkedeki İtalya’nın yerel konsolosluk hizmetleriyle iletişime geçin.

Ayrıca, İtalyan sınır görevlisi size İtalya gezinizle ilgili birkaç soru sorabilir, örneğin:

  • İtalya’yı ziyaret etme amacınız nedir?
  • İtalya’da ne kadar kalmayı düşünüyorsun?
  • İtalya’da nerede kalacaksın? Vesaire.

İtalya’ya girmenize izin verilip verilmeyeceği konusunda son kararı İtalyan sınır polisinin verdiğini unutmayın. İtalyan sınır görevlisi, belgelerinizi kontrol ettikten sonra İtalya için bir risk oluşturmadığınız sonucuna varırsa, İtalya’ya ve dolayısıyla Schengen bölgesine girmenize izin verilecektir.

Lütfen, İtalya’ya girdiğinizde İtalyan sınır görevlisinin pasaportunuzu damgaladığından emin olun. Damga olmadan para cezasına çarptırılabilir veya İtalya’dan alıkonulabilirsiniz.

İtalya’ya Girmek İçin Kimin Schengen Vizesine İhtiyacı Var?

Aşağıdaki kategorilerden birine aitseniz, İtalya’ya ve Schengen bölgesinin diğer herhangi bir üye ülkesine girmek için kısa süreli vizeye ihtiyacınız olacaktır

Schengen ülkeleriyle vize serbestisi anlaşmasına varmamış bir üçüncü dünya ülkesinin vatandaşısınız.

Schengen ülkeleriyle bir vize serbestleştirme anlaşması imzalamış bir üçüncü dünya ülkesinin vatandaşısınız, ancak daha önce İtalya’ya veya başka bir Schengen ülkesine girişiniz reddedildi.

İtalya Schengen Vizesine Başvururken Hangi Belgeler Gereklidir?

Herhangi bir kısa süreli İtalya Schengen vizesi başvurusu için aşağıdaki belgeler gereklidir:

İtalya vize başvuru formu . Formu doldurun ve ardından yazdırın. Yazdırdıktan sonra sonunda oturum açın. Bu formda vermiş olduğunuz bilgilerin, İtalya vizesi için gerekli diğer belgelerde verilen bilgilerle uyumlu olduğundan emin olunuz.

Bir adet vesikalık fotoğraf. Fotoğraf son altı ay içinde çekilmiş ve  İtalya fotoğraf vizesi şartlarına uygun olmalıdır .

Geçerli pasaport Pasaportunuzu vize için gerekli diğer belgelerle birlikte sunmanız gerekecektir. Vizeyi eklemek için pasaportunuzun en az iki boş sayfası olduğundan emin olun ve:

On yıldan eski değildir.

İtalya’dan ve tüm Schengen bölgesinden ayrılmayı planladığınız tarihten itibaren en az üç ay daha geçerliliği vardır.

Oturma izni kartınız ve fotokopisi (başvurduğunuz ülkenin vatandaşı değilseniz).

Konaklama kanıtı :

otel rezervasyonu (   İtalya’da ucuz otel bulmak için Booking.com veya HotelsCombined’e bakın!)

İtalya’da bir ev sahibiniz varsa: Pasaportun bir kopyası ve ev sahibinizin (varsa) İtalyan oturma izni kartının bir kopyası ile birlikte sponsorluk formunun doldurulmuş ve imzalanmış kopyası.

  • Seyahat belgesi (uygunsa):
  • Gidiş-dönüş bileti, rezervasyon veya uçuş güzergahı.
  • Kişisel ulaşımın mevcudiyetinin kanıtı.
  • Feribot bileti.
  • Schengen seyahat vizesi sigortası . Tüm İtalya ve Schengen Bölgesi için sağlık sigortası. Schengen Bölgesi için asgari sağlık sigortası kapsamı 30.000 €’dur.

İtalya’yı ziyaret eden yabancılar için İtalyan Vize gerekliliklerini karşılayan seyahat sağlık sigortası poliçeleri, Europ Assistance veya Mondial Care’den çevrimiçi olarak satın alınabilir . Her iki şirket tarafından düzenlenen seyahat sigortası poliçeleri dünya çapında İtalyan makamları tarafından kabul edilmektedir.

İtalya’da kalış süresi için yeterli mali imkana sahip olduğunun kanıtı . İtalyan makamları, İtalya’da kaldığınız süre boyunca kendinizi desteklemek için gerekli mali olanaklara sahip olduğunuzu kanıtlamanızı istiyor. Kalış sürenize bağlı olarak aşağıdaki miktara sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekecektir.

5 güne kadar – Toplam tutar kişi başı 269,60 € ve iki ve daha fazla kişi için 212,81’dir.

6-10 gün – Günlük tutar kişi başı 44,93€, iki ve üzeri kişi başı 26,33€’dur.

11-20 gün – Toplam tutar kişi başı 51,64 € ve iki ve daha fazla kişi için 25,82 €’dur, artı günlük miktar kişi başına 36,67 € ve iki ve daha fazla kişi başına 22,21 €’dur.

20 günden fazla – Toplam tutar kişi başı 206,58 € ve iki ve daha fazla kişi için 118,79 €, artı günlük miktar kişi başına 27,89 € ve iki ve daha fazla kişi başına 17,04 €’dur.

Medeni durum kanıtı. Bu bir evlilik cüzdanı, çocukların doğum belgesi, eşin ölüm belgesi vs. olabilir. Medeni durum belgeleri altı aydan eski olmamalıdır.

İstenmişse:

Önceki vizeleri içeren sayfalar gibi pasaportunuzdaki ilgili sayfaların kopyaları.

Ön yazı. Neden İtalya’yı ziyaret etmek için başvurduğunuzu, ne kadar kalmayı planladığınızı, ne zaman ayrılacağınızı ve seyahatle ilgili diğer ayrıntıları açıkladığınız kişisel bir mektup .

Döküman kontrol listesi. Gönderilen belgeleri işaretleyin ve belge kontrol listesini başvuru dosyanıza ekleyin. Kontrol listesi genellikle İtalyan Konsolosluğundan/Büyükelçiliğinden temin edilebilir.

Güncel İtalya Vizesi şartları için İtalya Büyük Elçiliği den detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir