Schengen Vizesine Nereden ve Nasıl Başvurulur?

Vizeye mi ihtiyacınız var? bu makale de Schengen vizesine nereden ve nasıl başvurulur bunu öğreneceksiniz. Öncelikli olarak, Schengen bölgesine girebilmek için vizeye ihtiyaç olup olmadığına bakılması gerekir. Sistem olarak bu vizeye ihtiyacım var mı? İle ilgili bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Vize Başvuru Formunu Doldurun!

İndirmiş olduğunuz başvuru formunu dikkatlice ve dürüst olarak doldurun. Böylelikle başvuru formu başvuran kişinin başvurmuş olduğu vize hangi ülkeye ait olursa olsun hep aynı format düzeyindedir. Bu işlemleri yaparken bir takım gereklilikler olacaktır. Bu durumda şu maddeleri unutmamanız gerekir;

Schengen Vize Başvuru Formu Buradan İndirin

  • Kabul edilmiş olan formda en yeni başvuru formunu indirmek gerekir.
  • İndirilen başvuru formlarını el yazısı ile ya da bilgisayarda yazım yaparak doldurulabilir.
  • Başvuruda bulunan kişiler ilgili alan kısmından formu imzalaması gerekir.
  • Hiçbir alan boş bırakılmamalıdır. Eğer ki maddelerde sizi ilgilendirmeyen kısımlar olduğunda cevap yok anlamında NA yazılmalıdır.
  • Eğer ki aşure yapan kişi reşit değil ise, anne yazılı olarak bir izin kağıdı göndermesi gerekir. Formun ilgili kısmını imzalaması lazım.
  • Başvuru formunu el ile dolduruluyorsa siyah kalem ile doldurulması gerekir.

Pasaport ve Fotoğraflar

Pasaportunuzda başvurduğunuz vizenin son kullanım tarihi sona erdiği zamandan itibaren 3 ay geçerli olmaktadır. Pasaportunuzda en az 2 sayfa boş olması gerekir. Pasaporta fotoğraf eklemesi yapılacaktır. Fotoğraf yakın zaman tarihinde çekilmiş olması gerekir. Schengen Vizesinin fotoğraf şartları hakkında daha fazla bilgi buradan öğrenebilirsiniz.

Schengen Seyahat Sigortası

Schengen vizesini alabilmek için Schengen Bölgesinde olduğunuz esnada ülkeye giriş çıkış maliyetlerini, acil sağlık hizmetlerini karşılayabilecek özel seyahat sigorta vizesine de ihtiyaç olacaktır.

Yaklaşık olarak bu seyahat sigortası 30.000 Euro yani ortalama 50.000 Dolar’dır. Schengen Ülkesinde geçerlidir. Seyahat sigortası vize başvuru esnasında yetkilere gösterilmesi şarttır. Olası durumlarda vizeniz reddi durumlarında seyahat sigortası Ödemiş olduğunuz paranın iadesini alabilirsiniz. Elçilik ve konsolosluktan size bu reddi kanıtlayan bir belge vermeleri gerekir. Biz de bu belgenin sunulmasını isteyin.

Schengen Vizesine Nereden ve Nasıl Başvurulur
Schengen Vizesine Nereden ve Nasıl Başvurulur

Uçuş Seyahat Programı ve Konaklama İspatı

Schengen bölgesi için giriş çıkış yapılırken tarihin belirtilmesi ve uçuş numaraları ile gidiş dönüş rezervasyonlarının uçuş seyahat programlarınıza almalısınız. Bu bölgede alınmış tüm konaklama süreleri için kaldığınız yerlerde ilişkin konaklama ispatı ve otel rezervasyonlarınızın belgesini yanınızda bulundurmalısınız.

Schengen Vizesine Nereden ve Nasıl Başvurulu?

Schengen vize bürokrasisi için her Schengen bölgesinde kişilerin Schengen vizesini düzenlemelidir. Schengen  vize başvurusunu elçiliğe ya da hangi konsolosluğa vurmasını önceden belirlemiş olması gerekir. Bu gibi yerlerde belirli yönetmenlikler ve şartlar bulunmaktadır. Başvuruda bulunan kişi Schengen ülkesine seyahat edecek kişi sadece o ülkenin elçiliğine ve konsolosluğuna başvuru yapması gerekir. Başvuru yapan kişi bir ve daha fazla seyahat yapmak istiyorsa o ülkenin birebir ilgili olduğu elçilik ve konsolosluğuna başvuru yapması gerekir. Başvuru yapacak kişilerin net olarak gidebileceği bir yer yok ise ilk olarak yapacağı işlem Schengen elçiliğine ve konsolosluğuna gitmesi başvuruda bulunması gerekir. Sonrasında da gideceği yeri belirledikten sonra o bölgenin konsolosluğuna başvuruda bulunur.

Ne Zaman Başvuruda Bulunulmalıdır?

Dünyanın her bir bölgesi için zaman dilimleri olduğundan kaynaklı ve farklı politikalar uyguladığından olarak bir zaman verilmemektedir. Yine de her ihtimali göz önünde bulundurarak, planlanmış olan bu yolculuğu kalkış gününden yaklaşık 6 hafta öncesinde başvuruda bulunması gerekir. Başvuruda bulunan vize işlemleri genellikle 72 saatte tamamlanır. Olası durumlarda Bu süre bazı ülkelerde 14 ila 45 gün arası sürdüğü zamanları olmuştur.

Bazı ülkelerin elçiliklerinde istenildiği zaman belge ibrazı edilebilir. Bazı elçilikler değilse önceden randevu alınması zorunlu kılınmıştır. Schengen ülkesine kısa süreli bir yolculuk planlaması yapıyor iseniz 6 hafta öncesinden başvuru yapmanız gerekir.

Başvuru Yapan Kişinin İkamet Ettiği Yerde Belirli Bir Schengen Elçiliği/Konsolosluğu  Yoksa Ne Olur?

3 Dünya ülkelerine sahip olan bazı yerlerde Schengen elçilik ve konsolosluk bulunmayabilir. Ülkenin kendi menfaatlerini temsil eden ve başvuru yapan kişilere gerekli işlem ve vizeleri düzenleyerek bu sorumlulukları üzerine alan bir takım temsilciler bulunmaktadır. Yani kısaca o ülke içerisinde elçilik ve konsolosluğun olmaması herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Çünkü tüm bu işlemleri üstlenen yöneticiler bulunmaktadır.

Schengen ülkesine seyahat etmek için başvuran kişinin vize ve diğer işlemlerinin için gerekli belgelerine ispatlayamamasından kaynaklı bize reddedilebilir. Bu gibi durumda daha önce gitmemiş olduğu Schengen ülkesine başvuru yapma ihtimali bulunmaktadır.

İkamet Etmediğim Bir Ülkede Schengen Vizesine Başvurabilir miyim?

İkamet etmediğiniz ülkede Schengen vizesine başvuruda bulunduğunuz takdirde ülke içerisinde başvuru yaptığınızı açıklamanız yeterli olacaktır. Başvuruda bulunan kişi doldurmuş olduğu forumları ekli bir biçimde teslim etmelidir. Bu süre zarfı içerisinde verilen toplantı saatini kaçırmadan bizzat kendisi gitmelidir. Başvuru yapan kişi herhangi bir sağlık problemi var ise reşit değilse toplantıya birileriyle katılabilir. Ayrıca başvuru yapan İngilizce dili ya da gideceği ülkenin dilini bilmediği durumlarda tercüman olarak beraberinde birilerine getirebilir.

Herhangi olası bir durumla karşılaştığınızda randevuya katılamayacağınızı en az 48 saat öncesinden bildirmeniz gerekir. Bu işlemi 48 saat öncesinde bildirmediğiniz zaman diliminde talebinizi reddedilecektir ve profesörlerden bir kez daha aynı düzeyde geçeceksinizdir.

Schengen Bölgesi Ülkeleri Listesi buradan bakabilirsiniz

Schengen Vizesine Nereden ve Nasıl Başvurulur? Dikkat! Edilmesi Gereken  Durum

Başvuruda bulunan kişi istenilen tüm gerekli evrak ve belgelerin ispatını sunmasına rağmen Schengen vizesine hakkı olmadığı için konsolosluk ve elçilikte o kişinin birisi iptal edilebilir. Düzenlenmiş olan belgelerin eksiksiz olarak teslimi yapılır. Arzu edilen talebin edildiğini de gösterir işlemi devam edilir. Şunu hiçbir zaman için unutmamalıdır ki Schengen vizesini düzenleme garantisi hiçbir zaman için vermemektedir. Buna dayanarak seyahat edeceğiniz ülke için vizenizi alın netleştirin ve ona göre planlamanızı yapın.

Schengen Vizesini Uzatmak İstersem Ne Yaparım?

Meslek ve kişisel sebeplerden kaynaklı başvuru yapan kişi Schengen ülkesinin bulunmuş olduğu kurumuna giderek vizesini uzatma başvurusu yapabilir. İstediği yeri ziyaret etme hakkı verilecektir ve uzatma süresi yaklaşık olarak 90 gün üzerinde konaklama verilemez.